زمان انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ فروردين ساعت 19:06 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱/۲۶ ساعت 19:59    تعداد بازدید: 74    کد مطلب: 77801

آشنایی با استان و مدیریت درمان آذربایجان شرقی


آذربایجان شرقی به علت موقعیت خاص جغرافیایی، یکی از مناطق حساس و مهم کشور است. استان آذربایجان شرقی از استان‌های مهم و پرجمعیت ایران است که در گوشه شمال غرب کشور واقع گردیده است. مساحت این استان 45491 کیلومتر مربع است که حدود 2.8 درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر موقعیت طبیعی در محل به‌هم خوردگی دو رشته کوه البرز و زاگرس، به‌عبارتی در زون البرز و آذربایجان و در گوشه شمال‌غرب فلات ایران واقع شده‌است. از نظر تقسیمات حوضه‌های آب‌ریز کشور، حوضه‌های آب‌خیز ارس، سفیدرود ـ قزل‌اوزن و دریاچه ارومیه پهنه استان را پوشش می‌دهند که بیشترین مساحت استان در محدوده حوضه آب‌ریز دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است. در حالت کلی، استان آذربایجان‌شرقی یک منطقه کوهستانی محسوب می‌شود که حدود 40 درصد از سطح آن را کوهستان فرا گرفته‌است. از مناطق کوهستانی معروف منطقه، می‌توان توده آتشفشانی سبلان در شرق و سهند در غرب و جنوب غربی و رشته کوه‌های قره‌داغ در شمال و رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب و ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان را نام برد.


جمعیت تحت پوشش بخش بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی شامل  ٦٧٣ هزار بیمه اصلی  که با احتساب افراد تبعی بیش از دو میلیون نفر بالغ بر ٥٣% جمعیت استان را شامل می گردد.
همچنین افراد مستمری بگیر این استان بیش ١٧١ هزار نفر و با احتساب افراد تحت تکفل بالغ بر ٢٩٨ هزار نفر می باشد.

تعداد کارگاههای فعال تحت پوشش  قریب به ٤٨ هزار واحد فعال است که بر اساس نوع مالکیت و نحوه اداره به دو دسته کارگاههای دولتی و غیردولتی تقسیم می گردد.

در سطح  استان ٢٨ شعبه اصلی، ٨ شعبه اقماری ١٣ واحد کارگزاری رسمی وجود دارد.
مهمترین تعهدات و خدمات بخش بیمه ای برمبنای قانون تأمین اجتماعی و مقررات مربوط به آن، به شرح زیر است:
   حمایت در برابر حوادث، بیماری‌ها و بارداری
   مستمری بازنشستگی
   مستمری از کارافتادگی
   مستمری بازماندگان
   مقرری بیمه بیکاری
   غرامت دستمزد ایام بیماری
   پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی
   کمک هزینه ازدواج

مدیریت درمان استان آذربایجانشرقی نیز با دارا بودن 2 بیمارستان و 400تخت ، 3 درمانگاه و دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی در شهر تبریز و9 مرکز درمانی  بترتیب 3پلی کلینیک در شهر ستانهای مراغه ، مرند و  میانه   6 درمانگاه در شهر های آذرشهر ،اهر ،بناب ،جلفا ، سراب ، شبستر (همه مراکز شهرستانها دو شیفته می باشند) نسبت به خرید و ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیش از  3700000 نفر جمعیت استان ، مخصوصا بیش از 2میلیون نفر از بیمه شدگان آذربایجان شرقی و همچنین بیماران مراجعه کننده از سایر استانها  اقدام می نماید.

• ICU(داخلی ،جراحی ، جراحی قلب و جنرال)،NICU  و CCU با 48 تخت ویژه
• بخشهای فوق تخصصی شامل : گوارش ،آنکولوژی ، جراحی قلب، اعمال تهاجمی قلبی و مغزی، کودکان ،نفرولوژی،غدد،ریه و جراحی توراکس
• بخشهای داخلی ، عفونی ، مغز و اعصاب ، جراحی مغز و اعصاب وقلب و عروق
• بخشهای جراحی عمومی و تخصصی  شامل : ارتوپدی ، چشم ،ارولوژی ، ENT ،مغز واعصاب و زنان و مامایی و بخش بیماریهای عفونی

بخشهای بستری درمان تامین اجتماعی استان می باشد.

در بخش درمان غیر مستقیم نیز با خرید خدمت از طریق عقد قرارداد با مراکز کلینیکی،پاراکلینیکی،بیمارستانهای دولتی و خصوصی و مطب پزشکان نسبت به ارائه خدمات تشخیص و درمانی بیمه شدگان عزیز از طریق دفتر اسناد پزشکی اقدام می نماید.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha